Kajaki górskie

Powrót

Trasy i akweny

Rzeka POPRAD – Karpaty

Poprad jest nazwą miasta na Słowacji, ale też nazwą rzeki która łączy i jednocześnie rozdziela ten kraj i Polskę. Rzeka Poprad ma swoje źródło na wysokości 1945 m.n.p.m. w  Tatrach Wysokich właśnie na Słowacji. Tam też płynie znacznie dłużej bo ponad 100 kilometrów, a  u nas około 30.  Na odcinku 31 kilometrów jest rzeką graniczną. Jak łatwo policzyć ma do pokonania niespełna 170 kilometrów, potem wpada do Dunajca na granicy Starego i Nowego Sącza. Podobnie jak Wisła powstaje z połączenia dwóch małych potoków – Hińczowy i Krupa.

Proponowane trasy:

Leluchów – Muszyna

Muszyna – Andrzejówka

  • długość trasy: 10 km
  • czas spływu: ok. 2-2,5h
  • stopień trudności: łatwy

Leluchów – Andrzejówka

Muszyna – Żegiestów

  • długość trasy: 12,5 km
  • czas spływu: ok. 3h
  • stopień trudności: łatwy

Żegiestów – Piwniczna

  • długość trasy: 20 km
  • czas spływu: ok. 6h
  • stopień trudności: średniozaawansowany

Leluchów – Żegiestów

  • długość trasy: 22 km
  • czas spływu: ok. 6h
  • stopień trudności: średniozaawansowany

Rzeka KAMIENNA – Karkonosze

Kamienna to najważniejszy punkt na mapie kajakarstwa górskiego w Polsce. Trasa w Szklarskiej Porębie jest uznawana za najtrudniejszą w kraju i tylko zaawansowani kajakarze mogą ją przepłynąć. Dno rzeki jest usiane kamieniami, stąd nazwa. Wczesną wiosną śnieg, który zalega na niższych partiach gór, zaczyna topnieć i wpada wprost do rzeki. Dzięki temu Kamienna uzyskuje rwący nurt. Niektóre z odcinków mają oznaczenie V kategorii WW i jest to najwyższy stopień trudności, jaki można znaleźć na terenie naszego kraju. Każdego roku na trasie rzeki Kamiennej organizowane są Mistrzostwa w Kajakarstwie AMP Kamienna.

Rzeka DUNAJEC – Tatry

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego z rzeką Dunajec to idealna trasa dla zawodników rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem górskim. Trasa na Dunajcu oznaczona jest kategorią WW I, co oznacza, że jest przeznaczona dla najmniej doświadczonych kajakarzy. Jest to rzeka o szerokich bystrzach, częstych przemiałach i ze stosunkowo niewielką liczbą przeszkód. Potencjalne zagrożenia na trasie są widoczne ze znacznym wyprzedzeniem – łatwo je zauważyć już z kilkumetrowej odległości. Znawcy kajakarstwa polecają Dunajec dla początkujących zawodników, którzy będą mogli się szkolić pod okiem bardziej zaawansowanych kolegów.

Rzeka BIAŁKA – Tatry

Białka należy do tras o średnim poziomie trudności. Część trasy nie wymaga dużych umiejętności, chociaż niektóre fragmenty są oznaczone poziomem WW III. Według tej kategorii odcinki trasy na Białce są bogate w liczne przeszkody i szachownice głazów. Na rzece występują wysokie fale oraz silny nurt. Można także trafić na niewielkie progi i odwoje oraz podwodne przeszkody słabo widoczne z odległości.

Rzeka BYSTRZYCA DUSZNICKA – Sudety

Trasa sudecka to spływ dla zaawansowanych kajakarzy. W tym obszarze rzeki są o wiele szybsze i dają krótszy czas na manewry. Kajakarze korzystający ze spływu w Sudetach powinni być doświadczeni, mieć dobry refleks i odpowiednie przeszkolenie. Trasy wiodące przez Bystrzycę Dusznicką są oznaczone kategoriami WW III i IV. Oznacza to, że woda płynie rwącym nurtem, a liczba przeszkód, progów i głazów sprawia, że może być potrzebna asekuracja z brzegu rzeki. Spływ Bystrzycą Dusznicką jest możliwy tylko kilka razy w sezonie, gdy spadnie bardzo obfity deszcz.