Kajaki górskie – jak zacząć?

Powrót

Kajaki górskie umożliwiają aktywny wypoczynek i niezapomniane przeżycia po górskich rzekach lub ciekach wodnych o podobnym charakterze. Turystyczna odmiana kajakarstwa górskiego bardziej skupia się na przyjemności i satysfakcji z pokonywania rzek, wyczynowa zaś polega na rywalizacji z innymi, zdobywaniu coraz to lepszych wyników.

Jeśli świetnie pływacie, uprawiacie regularnie sport i macie dobrą kondycję fizyczną to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w kajaku górskim 😊

Od czego zatem zacząć swoją przygodę z kajakarstwem górskim?

Po pierwsze i najważniejsze – szkolenie, pod okiem doświadczonych Instruktorów Kajakarstwa Górskiego, który ma na celu oswojenie się z podstawowymi technikami pływania kajakiem po łatwych rzekach górskich, zdobycie wiedzy na temat ratownictwa i bezpieczeństwa oraz poznanie terminów używanych w tym sporcie.

Pierwsze zajęcia w kajaku niejednokrotnie prowadzone są w warunkach basenowych bądź w zbiornikach wodnych o bardzo dobrzej przejrzystości wody. Nauka wchodzenia do kajaka na głębokiej wodzie, techniki manewrowe, samoasekuracja czy eskimoska – to tylko część z tego co czekać Was może na kursie.

Dopiero po zdobyciu doświadczenia poruszania się i nauce wiosłowania na wodzie stojącej lub wolno płynącej, nadchodzi czas na wykorzystanie swojej wiedzy na mocniejszym nurcie – rzeka lub ćwiczenia na torze do kajakarstwa górskiego.

Każdy z kursów ma swoje poziomy, od podstawowego do zaawansowanego, w zależności od zdobytego doświadczenia i chęci i zaangażowania 😊 Reszta zależy już od Was i tego czy chcecie kontynuować swoją przygodę.

Zdecydowanie nie należy zaczynać o kupna kajaku – zainwestowanie w wyjazdy i szkolenia to początek drogi. Kajaki wypożyczone w pierwszych aktywnościach w zupełności wystarczą.

W Polsce wiosłowania po górskich rzekach można nauczyć się przede wszystkim na Dunajcu lub sztucznych torach w Drzewicy czy Krakowie.

Pamiętajcie, że kurs kajakarstwa górskiego to przygoda i zabawa i powinien być prowadzony pod okiem fachowca – bezpieczeństwo to podstawa!