Pojezierze Drawskie – raj kajakarza

Powrót

POŁOŻENIE

Pojezierze Drawskie znajduje się w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Administracyjnie leży na terenie powiatów: drawskiego, świdwińskiego i szczecineckiego. Jest to największy z regionów wchodzących w skład Pojezierza Zachodniopomorskiego. Leży w górnych dorzeczach Parsęty i Drawy, pomiędzy Drawskiem Pomorskim i Jeziorem Lubie na południowym zachodzie i środkowym biegiem Radwi na północnym wschodzie. Od zachodu graniczy z Pojezierzem Ińskim i Wysoczyzną Łobeską, od północy z Wysoczyzną Polanowską i Równiną Białogardzką, na południu z Równiną Drawską i Pojezierzem Wałeckim, zaś od wschodu z Doliną Gwdy oraz Pojezierzem Bytowskim.

Pojezierze Drawskie zaliczane jest do jednych z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych terenów Pomorza Zachodniego. Region zajmuje powierzchnię około 1900 km² i stanowi przedłużenie w kierunku północno-wschodnim wzniesień morenowych Pojezierza Ińskiego

NAJWĘKSZE JEZIORA

Największym i jednym z najpiękniejszych jest jezioro Drawsko, drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce. Znajduje się ono w miejscu, w którym krzyżuje się kilka polodowcowych rynien, czego efektem jest nieregularny kształt zbiornika, z licznymi, wąskimi i krętymi zatoczkami, oraz urozmaicone brzegi – od podmokłych, bagiennych w okolicach Starego Drawska, do wysokich i stromych i w okolicach Warniłęgu, skąd można podziwiać malowniczą panoramę. Taflę jeziora wzbogacają wysepki różnej wielkości, m.in.: Lelum, Polelum, Mokra, Środkowa, Bagienna, Czapla i największa z nich – Bielawa – o powierzchni 80 ha (piąta pod względem wielkości wyspa jeziorna w kraju). Dla turystów, którzy dotrą tu sprzętem pływającym, przygotowano miejsca do odpoczynku i rozpalenia ogniska oraz ścieżkę przyrodniczą „Wyspa Bielawa”. Z Bielawy oglądać można sąsiednią, niewielką Wyspę Samotną opanowaną przez kormorany.
Także inne jeziora pojezierza, takie jak Trzesiecko, Pile, Lubie, Siecino, Wąsosze, Żerdno czy Wielimie, warte są odwiedzenia. Większość to miejsca przyjazne do kąpieli i rekreacji wodnej. Brzegi wielu z nich są zagospodarowane, zbudowano pomosty, kładki, przygotowano plaże i pola namiotowe. Funkcjonują również liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego.

NAJWIĘKSZE MIASTA

  • Drawsko Pomorskie

Położone nad rzeką Drawą, która prowadzi jeden z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych szlaków kajakowych. W mieście warto zobaczyć zabytkowy Magazyn Solny, kościół późnogotycki pw. Zmartwychwstania Pańskiego oraz Park Miejski im Fryderyka Chopina.

  • Połczyn Zdrój

Miasto uzdrowiskowe położone w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego. W mieście warto zwiedzić Park Zdrojowy, zamek z przełomu XIII i XIV wieku oraz miejscowy browar, którego produkty są certyfikowane prestiżowym oznaczeniem „Dziedzictwo Kulinarne Pomorze Zachodnie”, podkreślające ich regionalny charakter oraz wkład w lokalny rozwój i podtrzymywanie tradycyjnej produkcji.

  • Czaplinek

Miasto o bardzo atrakcyjnej pod względem turystycznym lokalizacji. Położone między największym jeziorem Pojezierza – Drawskim a jeziorem Czaplino. Wzdłuż linii brzegowej znajdziecie liczne ośrodki, kempingi i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

  • Szczecinek

Przepięknie położone miasto pomiędzy trzema jeziorami: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Warty zobaczenia jest Park Miejski położony wzdłuż jeziora Trzesiecko, Mysia Wyspa oraz Zamek Książąt Pomorskich.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

  • Ruiny Zamku Drahim w Starym Drawsku

Warowny zamek został zbudowany przez rycerski zakon św. Jana (Joannitów) w latach 1360-1366 na wąskim 60 metrowym przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, odbywają się jarmarki, turnieje i zloty rycerskie oraz pokazy średniowiecznego rzemiosła i rękodzielnictwa.

  • Wyspa Bielawa (jezioro drawsko)

Piąta co do wielkości wyspa śródlądowa w Polsce. Kiedyś posiadała stałych mieszkańców i była wykorzystywana rolniczo. Obecnie na wyspie znajduje się ścieżka przyrodnicza, stanowiska do obserwacji płazów i ptaków oraz pomost do cumowania. Na wyspę można się dostać kajakiem/żaglówką lub jednym stateczkiem spacerowym.

  • Młyn wodny w Głęboczku

Zespół młyński z końca XIX wieku, w którego w skład wchodzą m.in. szachulcowy budynek młyna oraz spichlerz. Młyn zlokalizowany jest bezpośrednio nad zachodnim brzegiem Drawy. Przy okazji zachęcamy do odpoczynku na przepięknej, zazwyczaj pustej plaży jeziora Krosino.

  • Borne Sulinowo

Jest to jedna z najbardziej tajemniczych miejscowości na pojezierzu drawskim co stanowi spory wabik na turystów. Aż do 1992 roku Borne Sulinowo nie było nawet umieszczane na oficjalnych mapach. Mieścił się tam radziecki garnizon, do którego cywile nie mieli wstępu, więc teraz zjeżdżają się tam pasjonaci historii i militariów. Borne Sulinowo leży na granicy Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego, pomiędzy dawnym poligonem a jeziorem Pile. Warto zboczyć ze szlaku kajakowego Piławą aby je zobaczyć. W miejscowości odbywa się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”.

RZEKI DLA KAJAKARZY

PRZYDATNE LINKI