SUPy

Powrót

Baza wiedzy

Czym jest deska SUP (Stand Up Paddle Board)?

Stand Up Paddle Board (SUP) lub Paddleboard to sport wodny, w którym stojąc na dużej desce poruszamy się wiosłując pojedynczym wiosłem. To „kuzyn” deski surfingowej, na której możemy przemieszczać się po jeziorach, morzach i rzekach.

Każdy może uprawiać ten sport, nie wymaga on wielkich umiejętność oraz budowania dużej kondycji. SUP mogą uprawiać dzieci, wystarczy nauczyć się utrzymywać równowagę na wodzie oraz mieć siłę do wiosłowania.

Deski mogą być jedno lub wieloosobowe, rozmiar zależny jest od preferencji jego użytkownika czy też akwenu przeznaczenia.

Najczęściej spotykane SUP-y:

  • All Round – standardowo deska powyżej 300 cm długości i 85 cm szerokości (wymiary zależą od producenta). Faworytka osób wybierających SUP-a w celach rekreacyjnych. Jest zwrotna, ale nie rozwinie się na niej zawrotnych prędkości.
  • Touring – deska węższa, dłuższa i szybsza niż All Round, chociaż mniej zwrotna. Dedykowana osobom wybierającym się w dalsze trasy. W zależności od modelu może być wyposażona w dwa stanowiska na bagaż.
  • Surf – zwrotna i krótka, zapewniająca łatwiejsze manewrowanie na falach. Można na niej pływać również po innych akwenach, ale wymaga więcej umiejętności i koordynacji.
  • Race – deski wyraźnie dłuższe i węższe (deska ma ponad 50 cm), w przypadku desek pompowanych zazwyczaj wzmocnione dodatkowymi elementami, modele zawodnicze (najszybsze) są twarde. Deska dla osób zaawansowanych lub gotowych na szybką kąpiel.

Porady dotyczące desek SUP

https://www.wioslujcie.pl/sup-port-deski-sup-porady-poradniki-paddleboard/

Jak zacząć pływać na desce SUP?

W linku poniżej znajdziecie kilka praktycznych artykułów, aby łatwiej rozpocząć swoją przygodę z z pływaniem na desce SUP (źródło: https://www.wioslujcie.pl/ )

https://www.wioslujcie.pl/jak-zaczac-plywac-na-desce-sup/